Najczęściej popełniane błędy językowe

Zdarzają się najlepszym. Popełniają je najlepsi dziennikarze w Polsce, bez względu na to, jaką dziedziną się zajmują. Można na nie trafić w reklamach, ulotkach, na bilboardach i wypowiedziach najtęższych umysłów. Chodzi o złośliwe i wredne błędy językowe. Niektóre są popełniane wręcz nagminnie.

Nikt nie jest idealny. My także i zdajemy sobie z tego sprawę. Podejrzewamy, że w naszych tekstach też znajdziecie kilka błędów, o których tutaj wspomnimy. Najważniejsze jest jednak to, aby zdawać sobie z nich sprawę i starać się je eliminować. Małymi kroczkami do perfekcji.

Posiadać

Aż mnie ciarki przechodzą na dźwięk tego słowa. Jest ono strasznie nadużywane w naszym języku, a na dodatek wykorzystywane niezgodnie ze swoim znaczeniem. Najczęściej trafiam na „posiadać” w tekstach na serwisach technologicznych. Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz – telefon, komputer, ani nawet samochód nie mogą nic posiadać. Zdanie: „smartfon posiada ekran o przekątnej…” jest błędne. Posiadać może tylko człowiek i to też nie skarpetki, ale na przykład Bentleya albo wyższe wykształcenie. Dlatego „smartfon ma…” albo „jest wyposażony w”. Posiadaniu mówimy stanowcze nie!

W dniu dzisiejszym

W dniu dzisiejszym nauczymy się, aby nie wykorzystywać takich sformułowań. Jest to błąd. Najczęściej spotykany w pismach urzędowych i prawniczych, ale także w mediach i na blogach. Nie piszemy „w dniu dzisiejszym”. Zamiast tego wystarczy zwykłe „dzisiaj”. Nie tylko będzie mniej oficjalnie i bardziej po ludzku, ale też poprawnie.

Odnośnie czegoś

To wciąż bardzo często spotykany błąd. Można na niego trafić dosłownie wszędzie. I tak na przykład napisanie „odnośnie wczorajszej sytuacji” jest błędem. Dlaczego? Ponieważ odnosimy się do czegoś, a tak forma jest zapożyczeniem z języka rosyjskiego. Poprawnym sformułowaniem jest: „odnośnie do wczorajszej sytuacji”. Jeśli odnośnie, to zawsze w parze z „do”.

Pod rząd

Udało mi się to już trzeci raz pod rząd. Świetnie! Przy okazji takiego zdania dowiadujemy się, że jego autor ma rosyjskie pochodzenie. A tak już na poważnie, to „pod rząd” jest kolejnym zapożyczeniem z języka rosyjskiego, a takie uznaje się za błędy. Zatem w języku polskim jedyną poprawnym sformułowaniem jest „z rzędu”, czyli „udało mi się to już trzeci raz rzędu”.

W każdym bądź razie

Słyszę to niemal każdego dnia w wypowiedziach polityków, specjalistów, dziennikarzy, znajomych i rodziny. Niestety często jest to walka z wiatrakami. „W każdym bądź razie” to połączenie dwóch zwrotów – „w każdym razie” i „bądź co bądź” blog link. Musimy zdecydować się na jedno i wystarczy po prostu wyeliminować słowo „bądź”. W każdym razie to właśnie „w każdym razie” jest poprawnym sformułowaniem.

Rządzić a żądza

Błąd wynika tylko i wyłącznie z tego, że oba wyrazy podobnie brzmią. Jednak rządzić, czyli sprawować nad czymś władzę i pożądać, czyli coś mocno chcieć, to dwa zupełnie inne wyrazy i jeden piszemy przez „rz”, a drugi przez „ż”.

10-cio osobowy

Pisanie liczebników nie jest zadaniem łatwym, ale nie jest to też znowu takie trudne. Częstym błędem jest zapisywanie „20-sto metrowy” lub „10-cio osobowy”. Nie tylko nie ma to nic wspólnego z zasadami języka polskiego, ale też koszmarnie wygląda. A tak naprawdę jest to niezwykle proste. Piszemy po prostu: 20-metrowy lub 10-osobowy. To wystarczy. I między oboma członami nie ma żadnej spacji, tylko dywiz, czyli krótka kreska.

Fakt autentyczny

Za każdym razem powoduje uśmiech na mojej twarzy. Tak samo, jak „cofać się do tyłu” albo „spadać w dół”. Wszystkie to wyrażenia są pleonazmami, czyli oba człony mówią dokładnie to samo. No bo czy fakt może nie być autentyczny albo czy możemy spadać do góry? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista.

Kosztuje tanio

Nie, nie kosztuje tanio. Jest tanie albo kosztuje mniej. Koniec i kropka!

Ilość a liczba

Wydaje mi się, że zasada odnośnie do tych dwóch słów jest powszechnie znana, a jednak błąd cały czas zdarza się dość często. Ilości i liczby nie możemy używać zamiennie. Pierwsze słowo dotyczy rzeczy niepoliczalnych, a drugie policzalnych. Dlatego liczba rdzeni, liczba zawodników lub liczba polityków, a nie ilość, np. „tak duża liczba graczy”.

Pracownicy MON’u

Odmiana skrótowców nie wymaga specjalnych mocy. Skrótowce odmieniamy z wykorzystaniem dywizy (krótka kreska), a więc: MON-u, ZUS-u i PKS-u. Aż i tyle.

Bynajmniej a przynajmniej

Wiele się o tym mówiło i jeszcze więcej pisało, ale błąd cały czas jest często spotykany. Bynajmniej to zaprzeczenie i nie można go używać w takim znaczeniu, jak przynajmniej lub w każdym razie. Dlatego też możemy odpowiedzieć na pytanie „bynajmniej”, ale powiedzieć „bynajmniej obyło się be kłótni” jest już koszmarkiem językowym.

W cudzysłowiu

Nie, nie i jeszcze raz nie. Jedyną poprawną formą jest „w cudzysłowie”. Łatwo to zapamiętać. Pomyśl, że piszesz o cudzym słowie (cytujesz) i właśnie dlatego „w cudzysłowie”.

No i to by było na tyle. Nie są to wszystkie błędy, ale na te możemy natrafić zdecydowanie najczęściej. Pewnie kilka znajdziecie też na naszym blogu. Jeśli tak, to dajcie znać, a na pewno je poprawimy. Małymi kroczkami do perfekcji.

Napisane przez Damian Jaroszewski