Dziennikarstwo internetowe – kilka prostych zasad

Wielu chciałoby być dziennikarzami, część nawet dziennikarzami internetowymi. Jest kilka prostych zasad, o których nie można zapomnieć. Dziennikarstwo internetowe nie jest zwykłym pisaniem tekstów i publikowaniem ich w sieci.

 1. Pisz możliwie prostym językiem. Jeśli się da, to unikaj zdań wielokrotnie złożonych. Nie używaj trudnych wyrazów tam, gdzie nie jest to konieczne. Wszystko to sprowadza się do prostej zasady – pisz tak, aby twój tekst został zrozumiany i przez człowieka, który ukończył zawodówkę i generalnie nie lubi czytać, i przez profesora nauk humanistycznych.
 2. Pamiętaj, że tytuł musi być możliwie prosty i zrozumiały. Nie ma miejsca na wylewanie swoich pisarskich ambicji. W wielu przypadkach internauta będzie widział tylko tytuł i dlatego też jasno musi wiedzieć, o czym jest dany tekst.
 3. Linkuj do swoich źródeł. Nie pokazujesz w ten sposób, że opierasz się na tekstach innych ludzi. Pokazujesz, że czytasz i interesujesz się tematem. Dodaje ci to wiarygodności.
 4. Pamiętaj o zasadzie odwróconej piramidy. W sieci obowiązuje ona w bardzo podobny sposób, jak w papierze. Może nawet w wersji cyfrowej ma jeszcze większe znaczenie?
 5. Długie teksty rozdzielaj śródtytułami. Pozwoli to czytelnikowi łatwiej połapać się w tekście i chwilę odpocząć przez lekturą kolejnego działu.
 6. Nie przejmuj się negatywnymi komentarzami. Bądźmy szczerzy – zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się podobała twoja praca. Niestety w polskiej części sieci pełno jest hejterów, którzy żyją tylko z tego, żeby komuś ubliżać. Nie przejmuj się tym. Jeśli krytyka jest konstruktywna, to postaraj się konstruktywnie odpowiedzieć i poprawić (jeśli się z nią zgadzasz).
 7. News z wczoraj już nie jest newsem!
 8. Nie przejmuj się nadmiernie literówkami. Nikt nie jest robotem. Każdemu zdarzają się błędy. Oczywiście staraj się ich unikać, ale wiedz, że prędzej czy później to się i tak zdarzy.
 9. Pisz o tym, o czym chcesz. Dotykaj tematów, na których się znasz i w których masz coś do powiedzenia. Nie pisz na siłę o tym, co jest akurat modne. Nikt w to nie uwierzy.
 10. Szanuj swoją pracę. Warto zacząć od pisania za darmo, żeby móc się czymś pochwalić i nabrać pewnego obycia z mediami elektronicznymi Continue Reading. Jednak pisanie tekstów na tysiąc znaków za 1 złotych to nie jest praca. To niewolnictwo!
 11. Nie zniechęcaj się. Dziennikarstwo internetowe to bardzo stresujące zajęcie. Liczy się szybkość, szybkość i jeszcze raz szybkość. Przygotuj się na to!

Katalog stron internetowych

Napisane przez Damian Jaroszewski